O výchově a činnosti

Program smečky se drží Knih džunglí od Riduarda Kiplinga. Vlčata tvoří dohromady smečku. Učí se zákonům džungle a poslušnosti před starými vlky.

Vlče se celé čtyři roky pobytu ve smečce drží své stezky (knížečka, kterou od nás postupně obdrží), plní spoustu úkolů, které si po něm žádá. Mimo stezky doplňují výchovný a vzdělávací rámec vlčci (odborky zaměřené na různé dovednosti).

Naše smečka vznikla 1. 7. 2006, vychovává budoucí skauty pro oddíl Havranů. Za svou krátkou historii jsme pořádali každý rok tábor a za poslední rok také spoustu výprav. Vlčata poznávala krásy okolní přírody, chodila sportovat, navštěvovala výstavy, hrála deskové hry, o Vánocích roznášela Betlémské světýlko, podívala se i do zahraničí (spřátelený oddíl v Laa an der Thaya), zúčastnila se obří oslavy 100 let skautingu na Staroměstském náměstí v Praze. Naše vlajka zavlála nad Prahou z Petřína, nad Kolínem z Práchovny. Na tradičních vlčecích závodech v roce 2008 postoupily obě naše šestky z okresního kola, v krajském potom skončila jedna z nich bronzová, těsně za postupem do republikového. Mnoho nepopsaných a mnohdy nepopsatelných aktivit ještě skrývá náplň programu.

Junák – český skaut, z. s.

Junák se společně s rodiči a školou snaží kladně působit na výchovu dětí. Je to největší výchovná organizace pro děti a mládež v České republice. Prostřednictvím her, schůzek, výprav, táborů a spousty dalších aktivit nabízí dětem mnoho informací a ovládaných dovedností. Děti se učí žít v přírodě, komunikovat a spolupracovat s vrstevníky, rozeznávat dobro od zla a pohybovat se ve společnosti.

Jako takový nabízí mladým lidem do života mnoho vlastností, které jsou dnešní společností vysoce ceněny.

Skauting nabízí chlapcům a děvčatům ucelený výchovný systém. Začíná vlčaty (6-10), pokračuje skauty (11-15), rovery a rangers (15 – 18) a v osmnácti letech odchází dospělí lidé do vedení, či stále pracují s rovery, nebo zakládají své oddíly dospělých skautů.

1. středisko Kolín (www.1-stredisko.cz)

Středisko je jednotka Junáka. Zastřešuje jednotlivé oddíly a podléhá okresní, respektive krajské radě.
Naše středisko nabízí dětem tyto oddíly:
• 6. smečka vlčat Havráňata (to jsme my)
• 7. oddíl skautů Havrani (www.havrani.eu, sem přechází vlčata v 10 (11)-ti letech, výchova je tak zajištěna mezi vrstevníky)
• 2. roj světlušek Veverky (dívky 6 – 10)
• 1. oddíl skautek Surikaty (dívky 11 – 15)